![]() |
elektroda zapłonowa viessmann |
Procesem tym steruje elektroniczny panel, mały układ scalony kontroluje algorytm podania odpowiedniej porcji gazu aby proces zapłonu przebiegał jak najbardziej łagodnie.
Po powstaniu płomienia informacja o tym dociera do systemu sterowania i następuje zwiększenie ilości podawanego gazu a co za tym idzie zwiększenie płomienia. Viessmann Serwis podczas wykonywania swoich czynności szczególną uwagę zwraca na stan elektrody zapłonowej oraz jakość połączeń elektrycznych i kabli.
![]() |
płomień na palniku viessmann |
![]() |
elektrody zaplonowa i jonizacyja |
Elektroda jonizacyjna i zapłonowa najczęściej wyglądają tak jak na zdjęciu obok, zadaniem elektrody zapłonowej jest wytworzenie płomienia, zaś jonizacyjnej wykrycie jego obecności.
Mechanizm tego zjawiska jest stosunkowo prosty, na elektrodę jonizacyjną naszego kotła płyta elektroniczna podaje stosowne napięcie i po powstaniu płomienia zaczyna płynąć prąd jonizacji, informujący nasz piec Viessmann, że wszystko działa prawidłowo.W momencie gdy prąd ten z jakichkolwiek przyczyn słabnie lub zanika elektroniczny mechanizm zabezpieczeń odcina dopływ gazu i nasz piec po prostu gaśnie. Gaśnie i pojawia się komunikat błędu, najczęściej opisywany w instrukcji jako "zanik płomienia podczas pracy urządzenia" lub "brak sygnału płomienia podczas próby uruchomienia".
Błędy zapłonu i błędy kontroli płomienia należą do najczęściej spotykanych zapobiegać im można jedynie poprzez regularny serwis i konserwację kotłów grzewczych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz